Bu menü altından kendinizi geliştirebileceğiniz test ve sınavlara erişebilirsiniz.

 

IT Sistemleri Hakkında Hangi Seviyedesiniz?


ITBilginiSina

Bu test IT departmanı hakkında hiç bilgisi olmayan ve ileriki yaşamında IT alanında çalışmak isteyenler için tasarlanmıştır.

Aslında eğlence amaçlı olsun istedim; birazda farkındalık yaratmak güzel olur diye düşündüm. Malum günümüzde insanlar teknoloji ile çok içli dışlılar ve bazıları haddini aşıp IT uzmanlarına akıl verme cehaletinde bile bulunabiliyorlar. Size başımdan geçen iki olayı anlatayım biraz gülelim. 

1:
Evi boyatıyorum boyacı arkadaş 27 ila 30 yaşlarında evdeki bilgisayarları gördü "abi meslek ne" dedi. IT Uzmanıyım dedim, anlamadı basitçe anlatayım dedim şirketin bilgisayarlarını yönetiyorum dedim. "Abi valla bende bu işi bırakıp bilgisayarcı olmak istiyorum" dedi. Olur niye olmasın insan istedikten sonra her işi yapar mühim olan istemek dedim kırmamak için. "Valla Abi şu IPhone aldığım gün tüm özelliklerini çözdüm bende de böyle bir yetenek var" dedi. Bırakacağım bu işi amca oğlu ile internet cafe açmayı planlıyoruz diye devam etti konuşmaya...

2:
Anadolu’ya gezmeye gittik. Bir eve misafir olarak davet edildik evde benden yaşça 5 ila 7 yaş büyük bir adam sordu "Ne iş yapıyon hele bi anlat" IT Uzmanıyım dedim. "oneki dedi" basitçe anlatayım dedim şirketin bilgisayarlarını falan tamir ediyorum dedim. "Ya şöyle desene afilli sözler ile süslü püslü anlatıyorsun. Desene internet cafeciyim diye bizim amca oğlunun da 300 bilgisayarları cafesi var" dedi konuşmaya devam etti....

Neyse oradan çıktık başka bir eve misafirliğe geçtik orada da aynı soru “nerelisin, ne iş yapıyorsun” klasik ama bu sefer idmanlıyım. Dedim web tasarımcıyım o mesleği herkes biliyor ya; hemen konuya girdi “bizde bir online internetten satış işi düşüyoruz kaça yapıyorsunuz” dedi. 7.000$'dan başlıyor fiyatlarımız dedim "yaaa çok pahalıymış sizin işler" dedi. Bu sefer 1 - 0 ben kazandım :)

Sorular sektörden arkadaşlar için çok komik gelebilir :)

Hadi bakalım eğitim ve saha tecrübesi olmadan sende bizim işi yapabileceğini düşünenlerdensen bir sına kendini…Devam