Windows 7 ve 8 serisi artık kullanılamıyor bunu hepimiz biliyoruz microsoft bunlara destek sunmamamkta. Windows 10 Eol listesinede bu siteden erişebilirsiniz. 

Sunucu odası fiziksel topolojisini çıkartmak ve entropiye yenik düşen sistem odalarını toparlarken draw.io programının güzel özelliklerinden yararlanmak hakkında küçük bir çalışma.
 
 

Son günlerde yaşlı kişilerin e-devlet ve e-nabız şifreleri kırılmakta. Saldırganlar yaşlı insanların birikimleri olduğunu çok iyi bilmekteler. 

Bu sebepten çevrenizde tanıdığınız yaşlı insanlara e-anahtar kullanmayı öğretmeniz bir sosyal sorumluluktur.

Yaşlı kişilerin şifreleri genelde ahmet234 gibi basit şifreler.

Gerek iş hayatında gerekse özel hayatta insanları defalarca uyarmamıza rağmen tahmin edilemez güçlü şifreler kullanmıyorlar.

Örnek şifre: H/q4/*?44w

İnsanlar internette kullandıkları web hesaplarında hep  aynı şifreyi kullanmaktalar.

Dolayısı ile bir web sayfası hacklendiğinde aslında tüm hesaplarınız ele geçirilmiş oluyor.

Örneğin yemek siparişi verdiğiniz web sayfası hacklendi diyelim. Bu demek oluyor ki sizin mail adresiniz ve şifreniz artık bilinmekte.

Muhtemelen bir tane mail adresiniz var ve her yere bununla üye oluyorsunuz ve artık her yerde kullandığınız şifrenizde biliniyor.

Bu sebepten saldırgan sizin adınıza sırası ile popüler web sayfalarında deneme yapmaya başlıyor (facebook, instagram vb...) ilk saldıracağı yer ise tüm bilgilerinizin olduğu yer olan e-devlet ve e-nabız.

 

İş hayatıma hep büyük yapıların içinde sürdürdüm.

İlk çalıştığım yıllarda çalıştığım firma yazılım departmanı kurdu.

6 kişilik bu ekip; 3 yıl gibi küçük bir zamanda ilk erp / crm versiyonunu kasa operasyon sistemlerinden başlayarak hayata geçirdi ve 5 yıl içinde müthiş bir hızla geliştirdiler.

O zamanlar ben toy bir gencim işin arka plan mutfağını hiç düşünmedim.

 

 

Veri güvenliği konusunda en zayıf halka son kullanıcı cihazlarıdır.

Son kullanıcı tarafında birçok güvenlik önlemi alınması gerekir fakat bu bölümde genelde en az dikkat edilen konu olan bir kullanıcıya cihazı teslim edilmeden önce alınması gereken güvenlik önlemlerinden bahsedeceğim.


     Godady üzerinde 3 yıllık delux linıux paketi satın almış; hobi olarak efendi, efendi takılıyordum.

Sonra bi baktım web sayfam bildirim maillerini atmıyor. Herhalde php mailer’ı kapattılar diye düşündüm.

Malum son günlerde dünya spam maile savaş açmış durumda ?

Bari O365 üzerinden SMTP olarak kimlik doğrulamalı bir şekilde mail göndereyim dedim; olmadı.

Kendi evimdeki local web server’ım üzerinden web sayfamı test ediyorum sorun yok.
Çatır çatır O365 üzerinden smtp mail atabiliyorum.

 mindmap

Çocukluğumdan beri bir şeyi karşıma alıp onu anlamaya çalıştığım zaman önce ne ile karşı karşıya olduğumu görmek için zihin haritaları çıkartırım.

Çocukken zihin haritası ne bilmezdim kâğıda rastgele karalamalar yaparak not alıp ok işaretleri ve numaralandırmalar ile dersi dinlerdim. Sınavdan bir gün önce o karalamalara bakar konuları hatırlar ve dersten geçmeme yetecek kadar bir not alıp (örneğin % üzerinden 45 gibi) dersi geçerdim.

Daha sonra hayat tecrübelerim arttıkça mantık yürütmeyi de öğrendim ama bu başka bir konu.

IT ile bu kişisel egolu anlatımımın ne alakası var derseniz.

Merhaba,

2017 yılından beri duyurusu yapılan Temel Kimlik Doğrulamayı Microsoft bu sene içinde kapatıyor. Orjinal Microsoft duyurusuna buradan erişebilirsiniz.

Aslında konu sadece modern kimlik doğrulama ile bitmiyor 4 konu birbiri ile bağlantılı.

  1. Microsoft Clasic Authentication’u kapatmadan önce, Modern Authentication’u devreye almak.
  2. Sms benzeri yöntemler ile kullanıcının kendi şifresini değiştirmesini sağlamak.
  3. MFA (Multi Factor Authentication) devreye almak.
  4. Eski sistemler için Application Şifresini devreye almak.

İlk Önce 1. Adım: Modern authentication nasıl açılır sahada bir kesintiye neden olur mu?

Office 365 üzerinde admin center’a girin ve buradan – kuruluş ayarlarına – modern authentication menüsüne girin, sağ menüde açılan kutucuğu tikleyin. Alttaki kutucukların tiklerini şimdilik kaldırmayın. Bu tikleri kaldırırsanız; sahada "kesinlikle Klasik Authentication kullanılmasın" anlamına gelir ve kesintiye neden olur. Bu tikleri tüm sahanızda modern authentication kullanmayan sistem kalmadığından emin oılduğunuzda kaldırın. 

Uzun yıllar yurt dışında olan internet hızlarına ciğerci önündeki kedi gibi baktıktan sonra Türkiye’de de 1000 mbps hızı 1ms ping kaybı ile 6 aydır evde kullanıyorum peki gerçekten işime yarıyor mu?

19 Ocak 2022 tarihinden beri (belki daha öncede olmuştur) Türkiye genelinde neredeyse bütün ip blokları UCEPROTEC tarafından blacklistlere alınmış durumda.

ISP’ler çok dikkate alınmayan bir liste deseler de. Birçok spam gateway ürünü bu kara listelerden beslenmekte. Dolayısı ile buradan gelen bir engel sizin maillerinizin birçok firmaya ulaşmasında soruna neden olabiliyor.