ITIL'ın en dikkat çeken bölümü şirket içinde kullanıcılardan gelen her talebin bir hizmet kategorisine yerleştirilerek bir düzen yaratmasıdır. Örneğin kullanıcılar sizden yüksek boyutlu doyaları (50 gb gibi) müşterilerden almak ve müşterilere göndermek için bir talepte bulundu. İşte siz bu talep için araştırma yapıp en uygun fiyata en iyi ürünü sahaya hizmet olarak sunarsınız. Bu bölümde FTP, File Server, Mail, Anlık mesajlaşma, Yedekleme, Web gibi kullanıcı tarafından talep edilen hizmetleri ele alacağız. ayrıca bu kısımda anlatılan konuları evinizde de kullanabilirsiniz. Günümüde çoğu insan evinde bir arşiv tutmakta, dosyalarını arkadaşları ile paylaşmayı istemekte, bilgisayarı yedekli olsun istemekte. Cloud firmaları burada ki ışığı görmüş ve bu alana milyarlarca dolar akıtmaktalar. Lakin hızlanan internet trafiği benim gibi maliyet ve eğitim meraklılarını kendi evlerinde kendi sunucu sistemlerini kurmaya itmekte.

FTP Server (Dosya Transfer Sunucuları)

FTP Server (Dosya Transfer Sunucuları)

FTP Server (Dosya Transfer Sunucuları) FTP (file transfer protocol) 1970'li yıllarda oldukça popülerdi ve o yıllarda bir kaç bilgisayar olduğu için güvenlik bir problem değildi. Zaman ile bu protokol güvenlik sebebi ile geliştirilsede bir takım ek uygulamalar ve yöntemler olmadan halen güvensizdir. Bu seriye filezilla ile başlayıp birkaç farklı ürün ile devam etmeyi planlıyorum. 

Filezilla 6 ders 1 saat, 13 dakika Orta Düzey
Klasik File Server Mimarisi

Klasik File Server Mimarisi

Bu bölümü klasik file server (Windows) ve Modern file server adında 2 bölümden oluşturmayı planlıyorum. Klasik file server üzerinde işleyeceğimiz konular.

File server kurulumu konularımızı açıklama kısmından okuyabilirsiniz...

16 ders 4 saat, 50 dakika Orta Düzey