Önce nmtui komutu ile sisteme elle ip adreslerini ver ki /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 içerisine konfig yazılsın elle yazınca hata yapabilirsiniz. daha sonra yeni network komutlarını indirin yum install network-scripts

Aşağıdaki adımlar NetworkManager hizmetini devre dışı bırakacak ve arayüzün yalnızca ağ hizmeti tarafından yönetilmesine izin verecektir.
1. NetworkManager tarafından yönetilen arayüzlerin hangileri olduğunu kontrol etmek için

# nmcli device status

Bu, STATE ile birlikte tüm ağ arayüzlerini listeleyen bir tablo görüntüler. Network Manager bir arayüzü kontrol etmiyorsa, olarak listelenecektir STATE'i yönetilmeyen . Diğer herhangi bir değer, arabirimin Ağ Yöneticisi denetimi altında olduğunu gösterir.

2. NetworkManager hizmetini durdurun:
# systemctl stop NetworkManager

Bir DC üzerinde değişiklik yaptığınızda anında diğer DC sunuculara yansımasını istiyorsanız Örneğin, DC1'de bir değişiklik yaptınız ve diğer tüm DC sunucuların bu değişikliği anında almasını istiyorsanız, DC1'de repadmin /syncall /APeD'yi çalıştırın.

Bir kullanıcıya GPO yazdığınızda GPO kullanıcıya uygulanmış mı? öğrenmek için gpresult /r /scope:computer  computer tabında yapılan değişiklikleri görmenizi sağlar gpresult /r /scope:user user tabında yapılan değişiklikleri görmemizi sağlar.
gpresult /H gpoDurumu.html 
raporu bulnduğu dizine html olarak çıkartır incelemeniz kolay olur.

 

Bir insanın omurga sistemi yaşam kalitesini ne kadar etkiler ise ise bir Bilgi Teknolojileri bölümünün Network omurgası da iş kalitesini belirler.

Bir firmanın network tesisatına ve şaftlarına bakarak BT bölümünün ne kadar kaliteli çalıştığını size söyleyebilirim, yada BT bütçesini. Bilişim dünyasında her iki yılda bir tüm sistemler en az %50 değişime uğrarken network sistemlerindeki değişim on yıldan daha uzun sürede olur. Bu yavaş değişime rağmen en az önem verilen ve ilk yatırım maliyetlerinde hep kısılan alan network kablolamadır.

 

Apple ve Samsung cep telefonu piyasasını neredeyse tek başlarına domine ediyorlar. Diğer cep telefonu firmaları ise bu firmalardan işlemci, ram, pil, hafıza, ekran temin ederek kendi telefonlarını piyasaya sürüyor.  

Bilgisayar ve sunucu dünyasında da durum böyle. Bir sunucu yada pc almaya kalktığınızda donanım üreticileri belli bu sebepten fiyatlar hemen hemen birbirlerine yakın. Olayı farklılaştıran ise üzerlerinde gelen yazılım ve servis hizmeti.

 

ITIL (Information Technologies Infrastructure Library- Bilgi Teknolojisi Altyapı Kütüphanesi); adı üzerinde Bilgi Teknolojileri Birimi Kuran ve Yönetenler için bir kütüphanedir. Kütüphane nedir? birçok insanın araştırarak, yaşayarak tecrübe ettiği bilgi ve becerilerin kağıda döküldüğü ve diğer nesillere aktarıldığı yerdir. Yurt dışında buna Know-how bizde ise tecrübe denilmekte.

Hiç sevmeyiz değil mi başkalarının tecrübelerini dinlemeyi herkes ne kadar da çok şey biliyor! “Aynısı kaynım da vardı dana etini iki gün koluna sardık bişeyciği kalmadı” aslında bir Know-how (nasıl olduğunu biliyorum) ama kağıda dökülmediği ve test süreçleri olmadığı için eğrelti bir tutum.

İngiltere hükumetinde birkaç IT uzmanı oturmuşlar ve düşünmüşler; bu alan da bir dünya tecrübemiz var demişler. Aslında bir iş üretiyoruz tıpkı bir endüstri mühendisi gibi ve bunun süreçleri standartlara nasıl bağlanabilir, planlanabilir ve disiplinli bir hal alabilir. Sürecin adını ITIL koymuşlar ve 5 ciltlik bir kitap hazırlamışlar ve her geçen zamanda versiyonları çıkmakta. ITIL tescilli olmayan bir yaklaşımdır. Bir sertifikasyon programı veya resmi bağlı bir kuruluşu yoktur. Askeri bürokratik standartları çok anımsatsa da büyük yapılarda iş disiplini ve süreç yönetimi için çok fazla fayda sağladığından adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Günümüzde IT süreçleri için yazılım geliştiren firmaların bile faydalandığı kaynaklardan biridir. Örneğin helpdesk yazılımları, Backup yazılımları, envanter yazılımları vb… süreçleri bilmeniz bu yazılımlardan ne isteyeceğinizi bilmeniz anlamına gelir.

Bir diğer sektördeki kapattığı açık ise IT süreçlerini kim tasarlayacak?

Satıcılar mı? Danışmanlar mı? Yazılım üreten firmalar mı? Yazılım Geliştiriciler iniz mi? IT elemanlarınız mı?